BlizzCon 2013 – dzień pierwszy

Jeszcze tylko kilka godzin i będziemy mieli o czym dyskutować przez najbliższy tydzień. Podekscytowanie sięga zenitu. Zaczynamy.
blizzcon <12:25> Na początek WoW. Też puszczę wodze fantazji i trochę pospekuluję. Warlords of Draenor to nie jest nowy dodatek. Będzie nim Dark Below – Azshara, Neptulon i N’zoth. Zejdziemy na i pod dno oceanu – D&D ma swój Underdark, w Warhammerze pod ziemią żyją Skaveni, czas żeby w Warcrafcie pojawiło się coś podobnego. Warlords… to dodatek do Hearthstone lub coś związanego z Heroes of the Storm. True story, tutaj usłyszeliście o tym po raz pierwszy.

A poważnie(j). Ten tytuł o wiele bardziej pasuje mi do karcianki Blizzarda niż do WoWa. Poza tym nie chcę żeby sprawdziły się przypuszczenia o podróżach w czasie. Nie, nie i jeszcze raz nie. Mieszanie w przeszłości z reguły prowadzi do totalnego mętliku – nie wiadomo kto, kogo i po co. Wiemy, że Nozdormu stanie się Murozondem, ale jego oraz Infinity Dragonflight już załatwiliśmy. Koniec tematu. Niestety quest chain na Timeless Isle z udziałem Kairoza wskazuje właśnie na zabawę z czasem. Zresztą sama nazwa wyspy też nie jest przypadkowa.

<12:30> Aha, chciałbym nową hero klasę – jakiegoś Arcymaga albo innego Dark Rangera, o którym swego czasu sporo mówił Josh Allen aka Lore. Patrząc realistycznie – prawdopodobnie nie będzie ani nowej klasy, ani rasy.

<19:15> Titan. Przydałaby się jakaś oficjalna informacja co to za zwierzę. Jednak biorąc pod uwagę, że zespół został zmniejszony i wrócił do fazy wczesnej produkcji albo nawet preprodukcji (przynajmniej przez to potwierdzili, że w ogóle nad tym pracują), to zgodnie z tradycją firmy nie zostanie powiedziane absolutnie nic.

Na streamie za piętnaście minut ma się zacząć „rozbiegówka”, czyli gadające głowy.

<19:25> OK, poczekam żeby przyjrzeć się bliżej Heroes of the Storm. Co oznacza, że muszę wytrwać do 3:00.

<19:33> Film na podstawie Warcrafta. Na 99% pokażą teaser puszczony na Comic-Conie, ale liczę na uchylenie rąbka fabuły i pierwsze informacje co do obsady. Film zaczynają kręcić za dwa miesiące, data premiery wyznaczona (nowe Star Wars będą miały premierę tego samego dnia, będzie się działo), czas żeby *w końcu* podać jakieś konkrety.

<19:45> Mam nadzieję, że dam radę robić i zamieszczać jakieś screenshoty, ale czy jest sens konkurować z mmo-champ?

<19:48> Ludzie przypuścili szturm, stream zaczyna czkawkę. Szlag.

<19:51> LOL. Spoilery!

<19:57> Moar spoilers! edit: oczywiście dałem się nabrać.

<20:06> Metzen: „I hope Red Shirt Guy will be easy on me”. Bezcenne :-D

<20:18> Trailer Heroes of the Storm. Czekajcie, muszę znaleźć szczękę.

<20:29> ROTFL. „Hearthstone – first game to be announced by us and published in the same year.” Otwarta beta w przyszłym miesiącu, „czyli w styczniu.” :-D

<20:32> Elite Tauren Chieftain. Trolololol.

<20:38> Hearthstone to będzie ostateczne narzędzie Blizza do władzy nad światem. Tablety, iPhone i Android? 12 mln WoWa może się schować.

<20:41> METZEN!!! Kocham gościa.

<20:43> Jedno jest pewne – ten BlizzCon jest już tak napakowany, że moja głowa na koniec eksploduje.

<20:50> Bez podróży w czasie, bez podróży w czasie, bez podróży w czasie, bez podróży w czasie, bez podróży w czasie, bez podróży w czasie… Bo kurde się wkurzę.

<21:00> Trailer fajny. Oczywiście Horda na pierwszym planie. Nigdy się nie nauczą. Cofamy się do początków konfliktu Orków z Draenei (chyba). Podróże w czasie… Nie, po prostu nie. Namieszają w historii i po co? Nie skreślam, wygląda obiecująco i czekam na szczegóły. Jak Metzen mówił o Dark Portalu to miałem jeszcze cień nadziei, że to Burning Legion zaatakuje z opanowanego przez nich „teraźniejszego” Draenoru. Motyla noga.

<21:01> Dat Heroes of the Storm trailer… No i muzyka. Zarówno tam, jak i w trailerze do WoD.

<21:02> „Upgrade your garrison.” Player housing? Guild halls?

<21:04> Nowe modele postaci wyglądały świetnie.

<21:11> Metzen ogłosił, że jutro powiedzą w jakim miejscu historii Warcrafta będzie miał miejsce film.

<21:15> „Pisanie o Wolverine jest łatwe, bo jest tak wyraźnym bohaterem. Gorzej z Supermanem czy Kapitanem Ameryką, bo są tak praworządni.” No mam nadzieję, że MoP był początkiem przypominania sobie o Alliance.

<21:17> Garrosh i Thrall będą mieli ważne role w WoD. Przywódcą orków zostanie prawdopodobnie Saurfang, ale jeszcze nie zdecydowali. Jeśli dobrze zrozumiałem Garrosh będzie chciał zapobiec wypiciu prez Orków krwi Mannorotha i ich deprawacji.

<21:20> Powyższe trochę się kłóci z trailerem – Orkowie żyli chyba w pokoju z Draenei właśnie do momentu pojawienia się Mannorotha? Czy to Gul’dan czy inny Ner’zhul zaczęli mieszać wcześniej?

<21:25> Last, but not least – „boost to 90 and play immediately”. Ka-ching! Kolejna płatna usługa? Z jednej strony dobrze, bo levelowanie nowej postaci będzie teraz trochę czasu zajmować, ale z drugiej – skok na kasę i marnotrawstwo contentu z wcześniejszych poziomów, zwłaszcza 1-60 po Cataclysmowych poprawkach.

<21:28> Rob Pardo: „Każdy kto kupi dodatek będzie mógł boostnąć jedną postać do 90 poziomu.” Czyli generalnie płatne ;-) Chcą przez to zachęcić do powrotu starych graczy.

<21:50> Ziściło się życzenie Aza – klany Orków i ich przywódcy znani z RTSowych Warcraftów wracają do gry. Ner’zhul, Kargath, Grom, Blackhand i reszta.

<21:51> „Grommash will play major role.” Ostatni boss dodatku czy kolejna historia odkupienia, które Metzen uwielbia?

<21:54> Jestem nadal mocno podekscytowany, ale jednocześnie pełen obaw co do tego dodatku. Schizofrenicznie.

<22:05> Właśnie się zakochałem w wyglądzie Shadowmoon Valley. Nowe modele ogrów też wyglądają bardzo dobrze. To niesamowite, że po 9 latach ta gra wciąż trzyma poziom graficznie.

<22:08> Aha, wcześniej popieprzyłem Draenor z Argusem, zedytuję później.

<22:12> Nowe modele wyglądają świetnie. Będziesz o wiele przystojniejszy, Gray.

<22:15> Garrisons. Jasna cholera, bez instancji – będzie można wybudować bezpośrednio w świecie.

<22:26> Dobra, skończcie pleść o pierdołach i powiedzcie wreszcie co mam zrobić, żeby mieć swój garnizon!

<22:29> Inventory fucking updates. Kurde, nareszcie. Heirloomy, zabawki i może tabardy. Account-wide. Fuck yeah!

<22:32> Sortowanie w torbach po typach przedmiotów + brak itemów questowych. Craftowanie prosto z banku.

<22:48> WTF?! Heroic 10/25M -> Mythic 20M. WTF?!

<23:05> Z tą nową klasą to dałem się oczywiście nabrać.

<23:22> Brak przerw reklamowych daje się we znaki. Nie zdążyłem ogarnąć i podsumować panelu o WoWie, a już się zaczął o Hearthstone, za chwilę kolejny warcraftowy. Tak jak wspominałem w którejś z poprzednich notek – zespół pracujący nad HS liczy 15 osób. Pierwotny zespół WoWa (Vanilla) liczył 60, a do Diablo III 75 osób. BTW – Dark Below nie jest związany w żadnym stopniu z Blizzardem. Muszę popracować nad moją prekognicją.

<23:30> Jak na razie najbardziej jaram się Garnizonem. Będzie to następca farmy z MoP, więc rozumiem, że będzie „w innej fazie”. Znajomi będą mogli go zobaczyć kiedy zaprosimy ich do drużyny.

<23:38> Słowo kluczowe: savage. SAVAGE. SAVAGE PRESSURE (kto oglądał dodatki do Star Treka Abramsa, ten zrozumie). Moar SAVAGE!

<23:43> „What were Arrakoa when they had wings? Well, they were jerks (spoiler)”.

<23:46> Gray, miej wiarę. Jedną z głównych bohaterek będzie jakaś draenejka.

<23:47> W ogóle dużo będzie o draenei (duży plus, strasznie zaniedbana rasa). Pamiętacie tego kickassa z filmiku do Burning Crusade? Maraad is in the house!

<23:53> draenei_wod

<00:00> Będzie Khadgar. Nie będzie Turalyona i Allerii. Red Shirt Guy w świetle reflektorów. Znowu zabił im małego ćwieka, a na koniec wytknął kolejny błąd ;-)

<00:12> Gul’dan będzie już „zielony”, ale reszta Orków odmówi wypicia krwi Mannorotha. Tia, mieszanie w przeszłości. Także – sytuacja podobna kiedy ogłosili Mists of Pandaria – często tłumaczą, że nacisk nie jest położony na podróże w czasie, ale na Draenor i tamtejsze wydarzenia.

Pojawią się Teron Gore (jeszcze nie -fiend) i Cho’gall.

<00:20> OK, kto wie czy przed chwilą nie padło najważniejsze zdanie odnośnie całego czasowego zamieszania – jest groźba przejścia Iron Horde przez Dark Portal i namieszania w teraźniejszości, ale historia nie zostanie zmieniona. Nie powiedzieli szczegółów, ale rozumiem, że Grom nadal zabije Mannorotha i zginie oraz reszta przeszłości zostanie taka sama. Ale! Nie wykluczają równoległych linii czasowych (szlag).

Będzie Garona.

<00:36> A Lore komentuje arenowy turniej WoWa. Jego włosy wymknęły mu się spod kontroli. lore_epic_hair

<00:51> World of Warcraft Art Panel, więc głównie podziwiam, a nie piszę. Concept arty i pozostałe rysunki są jak zwykle na najwyższym poziomie.

<00:55> Z innej beczki – na miejscu można już zagrać w część WoDa. Są dostępne startowe krainy dla Alliance i Hordy oraz jeden z dungeonów. Można już zgadywać datę premiery.

<00:58> Pokazali uaktualniony model Undeada. Wygląda jeszcze lepiej niż ork i krasnolud.

<1:10> Pokazali wstępne nowe modele krasnoludzkiej kobiety i gnomki. Największe wrażenie robi mimika twarzy – podobna jak u Pandarenów – oraz subtelne animacje podczas rzucania czarów czy zwykłego trzymania broni.

<2:43> Heroes of the Storm. Możliwość grania postaciami ze światów wykreowanych przez Blizzarda jest bardzo pociągająca. Jednak moje doświadczenia z LoLem odrzuciły mnie od gier typu MOBA – mecze trwają za długo i szybko stają się nudne plus ogromna ilość grindu. Grałem co prawda w PuGach, ale mimo wszystko nadal jestem uprzedzony. W PowerPoincie postacie czy rozgrywka wyglądają wspaniale, pojedynki mają trwać 20 minut, więc raczej na pewno zagram i zobaczymy czy powtórzy się sytuacja z Hearthstonem.

<2:50> Dobra, trzeba trochę pospać przed kolejną dawką informacji. Dzisiaj zaczynamy od 19, a wcześniej postaram się napisać małe podsumowanie i przedstawić więcej swoich opinii.

45 myśli nt. „BlizzCon 2013 – dzień pierwszy

 1. Stawiam jednak na WoD jako dodatek do Warcrafta. Ale też bym nie chciał podróży w czasie jako motyw przewodni. Owszem, coś tam z lore można przemycić, szczególnie w scenariuszach, ale nie rajdy.
  Co do nowych klas/ras, to nie mam pojęcia, choć widziałem jakieś spekulacje, niektóre nawet ilustrowane.

 2. A ja dziś wyśniłem sobie Warcrafta IV: Warlords of Draenor. Ech, pomarzyć tylko :( Ale ogólnie nawet jakby exp do wowa, miał w nazwie Draenor, jest duża szansa że z mega naciąganego, albo kompletnie niewiadomo skąd wyciąganego lora że wrócą do motywów wcześniejszych (np. nawiązujących do Warcrafta I,II,III (W2:ToD <3)) i może coś się zacznie dziać ciekawszego niż Deathwing spuszczany w toalecie czy Lei-Shen robiący z siebie debila przed wrogiem i robiący niewiadomo po co teleportacje po pomieszczeniu.

  I jak zwykle mój komentarz zostanie zbojkotowany i będzie zero jakiegolwiek odezwu na niego, co utwierdzi mnie w przekonaniu że nie warto pisać (bo piszę nędznie ^^)

  A teraz czas wrócić do siebie :D

   • Sam boss nie był zły, ale nie wiem jaki sens był tego że on po tej platformie się teleportował przed walką, zwłaszcza jak tam ludzie byli i gadał „Hurr Durr, me smash you”. :P (Wiem, wiem, narzekam dla narzekania)

 3. No nieeee… Az, tymi zarzutami przeszedłeś samego siebie :D Tym niemniej Lei Shena nie lubię ze względu na oczojebność, ta masa światełek…. argh!…
  Wacraft 4 byłby fantastyczną wieścią, ale prędzej pewnie wyjdzie Titan (czymkolwiek jest lub będzie). Niestety.

 4. Co jak co, ale te ich filmy zawsze mnie rozwalają. Czy to będzie trailer, czy tylko podobne zajawki jak teraz, to poziom mają strasznie wyśrubowany.

 5. Paradoksalnie, najmniej podobał mi się film, na który najbardziej czekałem. Za dużo na silniku gry, za mało „filmu”, czegoś jak Mists. No i muza jednak mi się bardziej podobała przy tych poprzednich dzisiejszych filmach.
  Przewidywany brak nowych ras i klas, za to unowocześnienie niektórych i pewne większe możliwości modyfikacji – najwyższa pora. Plus kilka innych rzeczy jak wspomniałeś. Mnie jednak niepokoją te podróże w czasie i sam ciągle nie wiem, czy to źle czy bardzo źle. W zasadzie ciągle niczego nie wiadomo, może na przykład początek będzie jakimś tam powrotem do przeszłości, a potem coraz bardziej obierzemy kierunek na przyszłość.
  I czy mi się zdaje, czy tam był Garrosh?
  Ech, zdecydowanie więcej pytań niż odpowiedzi, świetna pożywka na miesiące oczekiwania.

 6. Co do przypominania sobie o Aliantach to za bardzo bym się nie łudził. Ale za samo „Guards!” i „Dismantle the Horde!” mogę podziękować :-) Jak widać niewiele trzeba zwolennikowi Alliance.

 7. Czuję w powietrzu zapach flame’ów na Blizza. Ten boost do 90, podróże w czasie, Garrosh po raz kolejny, kolizje z lore… Oj, będzie się działo.

 8. Ciekawe, że najmniej jest tego, przed czym tak ostrzegał Wrathion: Burning Legionu. Ale już czytam, że pewnie to on jest odpowiedzialny za ucieczkę Garrosha i być może tenże Burning Legion pojawi się później. Nie wiem, na razie jestem trochę zawiedziony fabułą. A najbardziej tym, że znowu pieprzony Garrosh i znowu pieprzeni orkowie w roli głównej.

   • Zabijanie zielonych jest słodkie, ale nie ciągle tych samych pieprzonych zielonych. Tak wkurzająca postać jak Garrosh powinna jak najszybciej zniknąć, a nie paradować coraz to bardziej napuszona i w pewnym sensie potężniejsza. Garrosh, Horda, orkowie, Garrosh, Horda, orkowie… K@#$, wymyśliliby coś sensowniejszego. Coraz bardziej mnie to drażni, a mamy dopiero pierwszy dzień Blizzconu. A tak się cieszyłem na dzisiejszy dzień…

   • No, być może niepotrzebnie popadam w taki nastrój, szczególnie że akurat o fabule za wiele jednak nie wiadomo. Ale przyzwyczaiłem się ostatnio, że więcej jest rozczarowań niż radości, więc tak dla zasady.

  • Ja tam nie wiem kto w Blizzardzie wpadł na pomysł tego rozszerzenia, ale padło mu na mózg chyba. Garrosh cofa się w czasie żeby powstrzymać spożycie przez hordę krwi Mannorotha? I daje jej cały technologiczny „advancement” żeby podbiła Azeroth… Serio? Może kurna jeszcze przeleci własną matkę mówiąc że terminator na nią poluje – a wszystko to przy akompaniamencie muzki z japońskich reklam z Arnim.

   [Ja nie wiem jak można wpaść na tak zryty pomysł]

   • Tak, fabuła i historia będzie totalnym mętlikiem, ale reszta ficzerów wygląda świetnie. Mam nadzieję, że przez najbliższą godzinę poznamy trochę odpowiedzi, bo właśnie zaczął się panel o lore.

   • Ta, dla mnie też to całkowicie chybiony pomysł. Przegięcie z wielu względów. Otwiera to też już nie furtkę, a po prostu najszerszą możliwą bramę do wskrzeszania, uśmiercania, znowu ożywiania tego samego contentu tylko podanego w nieco inny sposób. To bardzo niebezpieczna droga pójścia na łatwiznę. Kiedy nic ich nie ogranicza, fabuła zaczyna przypominać nie jakiś w miarę spójny ciąg zdarzeń czyli Lore, a staje się plastyczną masą podatną na każde widzimisię. Nie ma nic trwałego, wszystko może się zdarzyć. I to jest WADA, a nie zaleta takiego podejścia.

 9. ” Nowe modele wyglądają świetnie. Będziesz o wiele przystojniejszy, Gray.” – hm, jest pewna opcja, która chodzi mi po głowie, ale… zobaczymy.

 10. Ciekawy ten poziom Mythic. Wygląda na to, że na serio chcą zagospodarować cały zakres rajdowania, od LFR-owców po hardkorowych hardkorowców. Być może Mythic to w zamierzeniu poziom ciężki nawet z full gearem Heroic. Czyli akurat coś dla Narina.

 11. Nie za bardzo wiem, jak rozumieć: „The end of this expansion is going to spill over into the next one. Many more expansions are lined up now.”.

  • To proste – Burning Legion będzie kolejnym Emerald Dreamem – „no teraz to już na pewno będzie dodatek z inwazją Legionu”. Poważnie(j) – chyba dwa lata temu powiedzieli, że zaczynając pracę nad dodatkiem wiedzą już mniej więcej o czym będzie kolejny. O ile wcześniejsze expacki nie były dość ściśle powiązane, to teraz będą bardziej sequelami – np. Garrosh będzie mieszał w WoD, a wydarzenia z Warlords będą miały znaczenie w przyszłości.

 12. A tak poza tym, poczytaj te niebieskie literki na MMOCh o Draenorze. Jedna wzmianka o Alliance przy okazji Karaboru, reszta to nieustanna śpiewka o Hordzie w tej czy innej formie. Wiem, I’m mad, bro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *